Európai cégek tömege alkalmazhat észak-koreaiakat – anélkül, hogy tudnának róla

2025. április 20. 14:47

Egy nyomozás leleplezte: egyetlen észak-koreai férfi 12 különböző álnév alatt működött. A szakértők szerint a kelet-ázsiai diktatúra ügynökei több európai országban vállalnak „távmunkát”.

2025. április 20. 14:47
KIM Won Jin / AFP

A brit vállalatokat arra ösztönzik, hogy az informatikusok állásinterjúit videón vagy személyesen tartsák meg, hogy elhárítsák azt a veszélyt, hogy álnéven jelentkező észak-koreai alkalmazottaknak adnak munkát – számolt be a Guardian

A figyelmeztetés azután hangzott el, hogy elemzők szerint az Egyesült Királyság a Koreai Népi Demokratikus Köztársaság által kiküldött álnéven működő informatikusok elsődleges célpontjává vált. 

Ezeket a munkásokat általában távmunkára alkalmazzák, és nem is sejtik, hogy bérüket Kim Dzsongun államába küldik.

A Google e havi jelentésében közölte, hogy egy tavaly feltárt esetben egyetlen észak-koreai munkavállaló legalább 12 néven jelentkezett európai és amerikai cégekbe dolgozni. Az informatikus a védelmi iparban és a kormányzati szektorban keresett munkát. 

Egy új taktika szerint a kamu informatikusok azzal fenyegetőznek, hogy kirúgásuk után érzékeny vállalati adatokat adnak ki.

Így használják ki a nyugati cégek lustaságát

John Hultquist, a Google Threat Intelligence csoportjának vezető elemzője a Guardiannek elmondta, hogy Észak-Korea Európát, és különösen az Egyesült Királyságot célozza, miután az Egyesült Államokban egyre nehezebb végrehajtani a hamis munkavállalói trükköt.

Az átverés jellemzően „közvetítők” segítségével működik, vagyis olyan személyek segítségével, akik fizikai jelenléttel rendelkeznek abban az országban, ahol az észak-koreai ügynököket véletlenül alkalmazó vállalat székhelye található. 

Ezek a közvetítők olyan fontos segítő munkát végeznek, mint például hamis útlevelek biztosítása és egy fizikai cím fenntartása az országban, ahová a felvételt követően laptopokat küldenek az informatikai alkalmazottnak. Ezt a laptopot aztán hozzáférhetővé teszik egy Phenjannak dolgozó személy számára. 

Ugyanakkor az is ismert, hogy az álmunkások kihasználják a „hozd a saját eszközödet” lehetőségét kínáló cégeket is, mert ott az eszközöket kevésbé egyszerű ellenőrizni. Az egész csak azért tud működni, mert sok európai cég még videós interjút sem csinál az újdonsült alkalmazottakkal, ha nagyobb lenne az ellenőrzés nem lenne lehetőség az ügynökök beszivárgására. 

Nyitókép: KIM Won Jin / AFP
 

Ezt is ajánljuk a témában

 

 

Összesen 12 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
esvany-0
2025. április 20. 17:54
"Ezeket a munkásokat általában távmunkára alkalmazzák, és nem is sejtik, hogy bérüket Kim Dzsongun államába küldik." És akkor mi van? Az észak-koreai munkavállalók talán nem emberek? Ha rendesen elvégzi a munkáját, akkor "méltó a munkás az ő bérére"!
Akitlosz
2025. április 20. 17:08
Nem tudom, hogy jelentkeztetek-e már titkosszolgálati, nemzetbiztonsági állásra. Meglepődnék, ha észak-koreait vennének fel anélkül, hogy észrevennék.
herden100
2025. április 20. 17:05
🤍 pin.it/17pK9cYFl
Akitlosz
2025. április 20. 16:51
"hozd a saját eszközödet" Azaz a cégek elvárják, hogy a dolgozó a saját autójával, a saját laptopjával, a saját telefonjával dolgozzon, így a cégnek nem kell eszközökre költenie.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!